Aktualności

Spotkanie z Misjonarzem

316
20-06-2022

Spotkanie misjonarzem z Peru

W środę 15 czerwca w naszej szkolnej auli odbyło się spotkanie z misjonarzem ojcem Bogdanem Pławeckim, franciszkaninem, naszym rodakiem z Rozdziela. Spotkanie było zorganizowane przez uczniów, działających w Szkolnym Kole Wolontariatu.

Ojciec opowiadał o doświadczeniach pracy misjonarza w Peru. Swój wykład oparł na kilku najważniejszych punktach: 1. Opowiedział o swoim powołaniu misyjnym, które zaprowadziło go de Peru po tym gdy członkowie należący do terrorystycznej organizacji „Sendero Luminoso” (Świetlisty Szlak), zamordowali w Pariacoto (rejon Andów peruwiańskich), dwóch Polskich franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, uznanych za męczenników za wiarę i beatyfikowanych w 2015 roku. Wszyscy uczestnicy spotkania zobaczyli błogosławionych braci na zdjęciach, w egzotycznej scenerii Ameryki Południowej. Ojciec Bogdan przedstawił wycinek z prasy dotyczący motywów dokonania zbrodni na polskich misjonarzach, organizacji zbudowanej na fundamentach ideologii marksistowskiej, która wyrządziła wiele szkód nie tylko w Peru, ale także w Polsce i wielu innych miejscach świata.

 2. Następnie o. misjonarz opowiedział o aktualnej działalności misyjnej w Peru. Zaskoczenie wywołał fakt wszystkich, że trzech braci franciszkanów obsługuje duszpastersko prawie 70 wiosek i osad położonych w górach od 700 do 4000 m.n.p.m.

Dojazd do tych miejscowości odbywa się często po bardzo niebezpiecznych drogach, nad urwiskami i przepaściami, by nieść Chrystusa do tych, którzy go potrzebują. Oprócz pracy ewangelicznej, misjonarze pomagają mieszkańcom misji także ekonomicznie i socjalnie, pomagając w budowie i konserwacji budynków sakralnych, prowadząc szkółkę wyrównawczą dla dzieci ze szkół podstawowych. Ojcowie muszą zatem często wcielać się w rolę pielęgniarzy, zielarzy, kucharzy, mechaników, rolników (prowadzą i propagują uprawy ekologiczne zgodnie z duchem franciszkańskim), nauczycielami, budowniczymi w zależności od potrzeb ludzi, do których posłał ich Bóg.

Ojciec Bogdan Pławecki nagrał film, który oglądaliśmy z zapartym tchem, ukazujący jazdę wąską, wykutą w skalnym zboczu, krętą drogę na szerokość jednego samochodu do wioski położonej wysoko w Andach, a wszędzie w koło tylko piaski pustyni i przepaście. Są także miejscowości do których dojazd jest niemożliwy, tylko pieszo, na koniu, lub ośle… 

3. Po takiej pracy każdy marzyłby o odpoczynku i zjedzeniu czegoś smacznego - a tymczasem na zdjęciach zobaczyliśmy czym ludzie peruwiańskich Andów, częstują misjonarzy: upieczoną świnką morską „kui” nabitą na kija, usmażoną nad paleniskiem - ojciec Pławecki z uśmiechem twierdził, że są całkiem smaczne.

4. Kolejne zdjęcia i fragmenty filmów, przedstawiały obrzędy i zwyczaje religijne katolików z Ameryki Południowej: gdyby nie wyjaśnienie nikt z obecnych nie wiedziałby, że jest to taniec na cześć Matki Bożej, z powodu symboliki zupełnie odmiennej od tej której używa chrześcijaństwo w Europie. Oglądając barwny pochód weszliśmy w świat egzotyczny, bardzo odległy, z elementami magii i ludowego folkloru.

5. Następnie ojciec Bogdan przedstawił nam problemy dzieci. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć spalone słońcem i wysuszone zimnym wiatrem buzie małych dzieci. Żyjąc wysoko w Andach muszą często już w dzieciństwie ciężko pracować, pomagając rodzicom na roli, pilnując młodsze rodzeństwo, wypasając owce, etc… Odżywiają się bardzo skromnie (podstawą żywienia są ziemniaki, fasola, ryż i tylko „od święta” mięso ze świnki morskiej, baranina, ewentualnie coś z drobiu zakupione w mieście.  Dzieci i młodzież, mają ograniczony dostęp do edukacji (najczęściej trzy dni w tygodniu), ośrodka zdrowia, kultury i rozrywki. Zależnie od pór roku (pora deszczowa i sucha)  wraz z rodzicami i stadami owiec, przemieszczają się z jednej osady do drugiej.  W niewielu wioskach dostępny jest sygnał telefonii komórkowej, a zatem możliwość korzystania z Internetu. Dlatego praca edukacyjna u podstaw prowadzona przez ojców franciszkanów jest tam równie potrzebna jak ewangelizacja…

Bardzo wartościową częścią spotkania było wskazanie przez ojca misjonarza nowych możliwości dla wolontariuszy. Zapoznał nas z innymi niż u nas w szkole sposobami działania wolontariatu, które mogą wybrać chętni młodzi ludzie do pomocy innym.. Ojciec zapoznał naszych uczniów ze stronami internetowymi, gdzie można uzyskać stosowną informacje na temat wolontariatu misyjnego prowadzonego przez diecezjalny ośrodek edukacji misyjnej w Warszawie. Okazuje się, że takich wolontariuszy uczy się tam bezpłatnie języka, kultury i zwyczajów danego kraju i w ten sposób przygotowuje się ich do pomocy w pracy ewangelizacyjno-edukacyjnej, zdrowotnej i socjalnej w krajach misyjnych. Ojciec pokazał zdjęcia na których widzieliśmy pracę takich wolontariuszy.

Prelegent przywiózł ze sobą kilka charakterystycznych dla Peru przedmiotów i produktów: m.in. torebki wykonane z kolorowego materiału zwanego „aguayo”, kopię noża „tumi”, używanego przez cywilizacje środkowych Andów do składania ofiar i dwie książki dla dzieci jedna jego autorstwa o franciszkańskich męczennikach z Peru i druga o mało w Polsce znanym św. Martinie de Porres, którą napisał razem ze swoją koleżanką ze szkolnych lat Magdaleną Kwit. Po spotkaniu wpisywał autografy i rozmawiał z młodzieżą. 

Na zakończenie już w gronie wolontariuszy zagrał na szkolnym fortepianie i zaśpiewał z nami znaną piosenkę pt. „Alabare” i jak modelowy franciszkanin zostawił nam „Pokój i Dobro”.

Agata Flaga 

0.0
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły: Spotkanie członków szkół jadwiżańskich Spotkanie z żołnierzami Wojska Obrony Terytorialnej Spotkanie autorskie z Magdą Stachulą Spotkanie z Misjonarzem. Ks. Grzegorzem Trojanem Spotkanie z Katarzyną Bosacką Spotkanie z Panią Iwoną Dymek Regionalnym Koordynatorem Pobierania i Przeszczepiania Narządów Spotkanie z aktorem Michałem Czerneckim Spotkanie z funkcjonariuszami Straży Granicznej Indie - spotkanie z podróżnikiem z grupy Trzask.
Spotkanie z Misjonarzem

Kontakt

Żegocina 50
32-731 Żegocina

Tel/fax: 014 613 21 20
E-mail: zslgz1@wp.pl 

Regon: 851764135
NIP: 868-16-49-644

Inspektor Danych Osobowych:
Michał Skowron
E-mail: skarbnik.audyt@onet.pl