18 kwietnia klasa II LO udała się na spektakl teatralny stworzony na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego pt. " Zbrodnia i kara". Co oglądnęliśmy? Co zaskoczyło? Co zachwyciło? - to pytania, które warto zadać i co najważniejsze - niebywale istotnym jest na nie udzielić odpowiedzi. Tak więc zobaczyliśmy: aktorów, którzy " rozważają rozmaite, szerokie konsekwencje czytania Dostojewskiego, pisarza „problemów przeklętych”, „okrutnego talentu”. Z różnych perspektyw przyglądają się historii i bohaterom powieści, opowiadają o nich i łączących ich relacjach, płynnie przechodząc od teatralnego eseju do mocnych sytuacji fabularnych, od emocjonalnych tyrad do intymnych zwierzeń, a wszystko w panoramie amerykańskiego, zbankrutowanego miasta Detroit – do Detroit bowiem z XIX-wiecznego Petersburga przeniesiono akcję spektaklu. "
Dużym zaskoczeniem było takie właśnie podejście do tekstu Dostojewskiego - usytuowanie go w czasach współczesnych i przez to pokazanie widzowi, że - zbrodnia i kara - to motyw uniwersalny, nie znający granic czasu, a wręcz mocno aktualny we współczesnym świecie.
Obcowanie z żywym słowem aktora, muzyka, scenografia - wszystko to w szczególny sposób dopełniało przekaz: współczesny człowiek też może być Raskolnikowem, który morduje innych, tłumacząc to sobie różnymi pobudkami. Ale, jak wiadomo z treści powieści, Rodion musi za to wszystko ponieść karę - czy więc my zdajemy sobie sprawę z tego, że za swoje czyny musimy odpokutować?
Przedstawienie warte jest obejrzenia.
Ostatnia modyfikacja: -/-