Aktualności

Wycieczka klas I LO- śladami Św. Jadwigi

324
8-11-2019

Śladami Świętej Jadwigi - Patronki Szkoły

Zgodnie ze zwyczajem każda klasa pierwsza Zespołu Szkół im Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie spędza jeden dzień w Krakowie, by lepiej poznać sylwetkę Patronki. Lekcje odbywają się wtedy w różnych miejscach związanych z życiem wielkiej monarchini. W tym roku klasy wraz z wychowawcami: panią Teresą Dudek (wychowawczyni klasy IB) i panią Renatą Król - Nowak  (wychowawczynią klasy IA) oraz polonistką Agatą Flagą wyjechały w dniu 21 października na taką wycieczkę programową.

Dzięki uprzejmości kustosza Parafii Archikatedralnej św. Wacława i św. Stanisława na Wawelu - księdza proboszcza Zdzisława Sochackiego, każda szkoła nosząca imię św. Jadwigi może bezpłatnie zwiedzać Katedrę. Skorzystaliśmy z tej okazji i oprowadzani przez siostrę Magdalenę  - jadwiżankę poznaliśmy historię Katedry, młodzież zobaczyła miejsca związane ze św. Jadwigą. Modliliśmy się przy jej relikwiach. Wyszliśmy na Dzwon Zygmunta i Krypt Wieszczów, a także mogliśmy oglądać odnowione groby królewskie. W Muzeum Katedralnym największą uwagę uczniów skupił racjonał z pereł, który wyszywała św. Jadwiga.

Następnie przeszliśmy Drogą Królewska na rynek. Po drodze poznaliśmy cechy stylu romańskiego na przykładzie kościoła św. Andrzeja i św. Wojciecha. Zwiedziliśmy także kościół oo. Franciszkanów.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było kilkugodzinne poznawanie czasów średniowiecza w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - Podziemia Rynku. Ta bardzo ciekawa lekcja dostarczyła wielu atrakcji. Uczestniczyliśmy w ostatniej drodze skazańca, niektórzy się zważyli a jeszcze inni grzęźli w błocie. Wszyscy z wielką ciekawością weszli do "kapsuły czasu", by przenieść się w czasy Kraka i z  zainteresowaniem oglądali filmy o czasach plemion na terenach Polski.

Wycieczka w odczuciu wszystkich jej uczestników była bardzo wartościowa. Poznanie biografii św. Jadwigi kształtuje postawy patriotyczne, uczy szacunku do drugiego człowieka i wrażliwości na potrzeby innych.

 

0.0
Ostatnia modyfikacja: pitek 08 listopad 2019 10:39
Powiązane artykuły: Procedury postępowania w Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie w związku z zag Oferta edukacyjna 2020/2021 Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowe w Żegocinie Zakończenie szkoły przez uczniów klasy IIILO Uroczystość pożegnania klasy III LO Uczniowie klasy III LO w Żegocinie - pożegnanie. Wizyta klasy VIII z Budapesti Egetemi Katolikus Gimnazium w naszej szkole Ślubowanie klas pierwszych Zmarła Sabina Rylska-przewodnicząca Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej Wykaz podręczników do klasy drugiej i trzeciej LO i BS I(szkoły ponadgimnazjalne) Wykaz podręczników do klas pierwszych LO po szkole podstawowej
wycieczka św. Jadwiga Wawel patronka Kraków

Kontakt

Żegocina 50
32-731 Żegocina

Tel/fax: 014 613 21 20
E-mail: zslgz1@wp.pl 

Regon: 851764135
NIP: 868-16-49-644

Inspektor Danych Osobowych:
Janusz Konior
E-mail: iod.zegocina@rewolt.pl