Aktualności

Święto Niepodległości - uroczystości gminne

100
15-11-2022

Narodowe Święto Niepodległości mieszkańcy naszej gminy uczcili uczestnicząc we Mszy Świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Mikołaja w Żegocinie. Okolicznościowe, patriotyczne kazanie wygłosił ksiądz Stanisław Szczygieł. W homilii zwrócił uwagę na wartość, jaką jest ojczyzna. Podkreślił on, za jaką cenę została przywrócona wolność po 123 latach niewoli.

Następnie ksiądz Piotr Klóska przygotował niepodległościowe widowisko słowno-muzyczne, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Kingi i młodzież z Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Żegocinie. Przedstawienie wprowadziło wszystkich obecnych w kościele w podniosły nastrój. Uczniowie recytowali najpiękniejsze wiersze o tematyce narodowowyzwoleńczej, a narrator przypomniał historię kolejnych rozbiorów, po których 104 lata temu przyszła upragniona wolności i Polska zrzuciła kajdany.

W ten dzień wszyscy myślami byli przy grobach tych, którzy oddali życie, byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. Po nabożeństwie uczestnicy: władze gminy z panem wójtem Wojciechem Wroną, radnymi, dyrektorami szkół, nauczycielami oraz uczniami i mieszkańcami udali się na cmentarz wojskowy w Żegocinie. Poczty sztandarowe ustawiły się wzdłuż drogi na cmentarz. W mowie okolicznościowej p. wójt zaznaczył jak drogo kosztowała nasza wolność. Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Dominika Strońska, Iwona Cudejko, Mateusz Salwa i Kacper Zbroja - pełnili oni wartę honorową przy pomniku. Poczet sztandarowy tworzyli: Julita Waligóra i Olga Szaraj, zaś chorążym był Grzegorz Sobczyk. Postawa naszych uczniów świadczy o miłości do ojczyzny. Swoją obecnością w dzień wolny od zajęć szkolnych dali oni piękne świadectwo patriotyzmu.

Agata Flaga

https://photos.app.goo.gl/TYH6yQgDSkLEyD93A

0.0
Ostatnia modyfikacja: wtorek 15 listopad 2022 13:16
Powiązane artykuły: Święto Konstytucji 3 maja 11 Listopada - 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto patronki szkoły - świętej Jadwigi Królowej - 8 czerwca 2020 - Wawel. 101 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę Uroczystości z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Święto szkoły i odbiór srebrnych lilii na Wawelu Program uroczystości 25 lecia LO. Bal Absolwenta 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę Nasi gimnazjaliści wygrali gminne zawody w piłkę ręczną Nasze Gimnazjalistki wygrały gminne zawody w piłkę ręczną
11 listopada

Kontakt

Żegocina 50
32-731 Żegocina

Tel/fax: 014 613 21 20
E-mail: zslgz1@wp.pl 

Regon: 851764135
NIP: 868-16-49-644

Inspektor Danych Osobowych:
Michał Skowron
E-mail: skarbnik.audyt@onet.pl