Aktualności

Salon Maturzystów 2019

419
10-09-2019

Maturzyści  z Żegociny na Salonie Maturzystów             

                W dniu 5 września 2019 roku uczniowie klasy maturalnej z Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Żegocinie wraz z wychowawczynią panią Teresą Stachoń i polonistką Agatą Flagą wzięli udział w Salonie maturzystów - Perspektywy 2019.  jest to największa w kraju edukacyjną kampanią informacyjną, przeznaczoną dla uczniów klas maturalnych. Wydarzenie odbywa się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ulicy ul. Krupniczej 33. Salon to miejsce spotkań uczniów, egzaminatorów i przedstawicieli  uczelni .

                Nasi uczniowie zapoznali się wymaganiami maturalnymi i poznali szeroką ofertę uczelni wyższych, wysłuchali także  następujących wykładów: "Przede wszystkim myśl - jak zdać dobrze egzamin maturalny z matematyki?" Prowadzący Piotr Ludwikowski - Kierownik Pracowni Matur OKE w Krakowie

"Co o egzaminie maturalnym każdy zdający wiedzieć powinien?" Prowadzący Lech Gawryłow, Dyrektor OKE w Krakowie

Jak osiągnąć wysoki wynik na maturze z języka polskiego? Prowadząca Teresa Bulska - Leśniak - ekspert OKE w Krakowie.

                Specjalnym gościem wydarzenia był Jarosław Gowin - Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.  W 2018 z jego inicjatywy przeprowadzono reformę szkolnictwa wyższego i nauki poprzez uchwalenie nowej ustawy – prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, określanego też jako „Ustawa 2.0” i „Konstytucja dla Nauki”.

O opłacalności nauki mówiła wiceprezydent miasta Krakowa - pani Anna Korfel - Jasińska, która ogłosiła, że dla każdego, kto zda wszystkie przedmioty maturalne na 100 procent przewidziana jest w Krakowie nagroda pieniężna 10 000 zł

                Po wykładach uczniowie zwiedzili wystawę "Wyspiański. Posłowie" w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Lekcja muzealna o autorze "Wesela" związana była z tematyką lekcji języka polskiego, podczas których młodzież poznaje tajniki epoki Młoda Polska. Wśród cennych dzieł Wyspiańskiego mogliśmy podziwiać "Portret panien Bobrówien" z 1894r., który długo był uważany za zaginiony i na wystawę przywieziony został z Kanady. Uczniowi mogli zobaczyć  rysunki do pierwszej części "Iliady" i tkaniny dekorowane ornamentami kwiatowymi, zaprojektowanymi przez Stanisława Wyspiańskiego, a także dzieła jego uczniów i ich wspomnienia o swoim nauczycielu.

Trudno mówić o Młodej Polsce, jeśli się nie było w  Rydlówce, dlatego odwiedziliśmy także to wyjątkowe miejsce.  Dom Lucjana Rydla to zabytkowy dworek, znajdujący się w Krakowie przy ul. Tetmajera 28 w Bronowicach Małych. To tu 20 listopada 1900 roku odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie to uwiecznił Stanisław Wyspiański w swoim dramacie Wesele. W Rydlówce od 1969 roku znajduje się muzeum, które do 2014 roku prowadziło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Zgodnie z porozumieniem zawartym z właścicielami Rydlówki -  rodziną Rydlów, pieczę nad muzeum w 2016 roku przejęło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.. Przez kilka lat prowadzono tu prace remontowe, zaś ponowne otwarcie Rydlówki, już jako oddziału Muzeum, miało miejsce 20 listopada 2018 roku. Maturzyści naszej szkoły wraz z opiekunami, mogli podziwiać odnowiony dworek i wysłuchać ciekawego wykładu, poczuć klimat miejsca, gdzie narodził się nasz najsłynniejszy dramat narodowy - "Wesele".

0.0
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły: Harmonogram egzaminów maturalnych oraz informacje dla maturzystów. Stypendium Prezesa Rady Ministrów 2019 Apel Świąteczny 2019 Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Początek zajęć piątek 20.09.2019 godz. 15:30 Kalendarium roku szkolnego 2018/2019 Nowy rok szkolny 2019/2020 Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 MATURA 2019 WIELKANOC 2019 Rekrutacja 2019/2020
Kraków maturzyści Perspektywy wyższe uczelnie

Kontakt

Żegocina 50
32-731 Żegocina

Tel/fax: 014 613 21 20
E-mail: zslgz1@wp.pl 

Regon: 851764135
NIP: 868-16-49-644

Inspektor Danych Osobowych:
Janusz Konior
E-mail: iod.zegocina@rewolt.pl