Relacja z II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej

1490
23-04-2019

Relacja z II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o świętej Jadwidze Królowej "O Lilię Jadwigi Andegaweńskiej"  - Wawel

W dniach 5 i 6 kwietnia odbył się w Krakowie finał II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej. Po eliminacjach szkolnych  ( które w całej Polsce odbyły się 23 marca 2019r.)wyłoniono 20 drużyn z całej Polski, każdą ekipę tworzyły trzy osoby .

Z naszego Zespołu Szkół w Żegocinie do drugiego etapu zakwalifikowały się trzy uczennice z klasy II Liceum Ogólnokształcącego : Aleksandra Adamczyk, Jolanta Jędrzejek i Monika Krawczyk. Uzyskały one najlepsze wyniki  na etapie szkolnym, wyprzedzając o kilkadziesiąt punktów pozostałych uczestników etapu szkolnego.

 5 kwietnia 2019 roku

Organizator konkursu ks. proboszcz Archikatedry Wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki powitał wszystkich uczestników z całej Polski w auli seminarium przy ulicy Podzamcze. Podkreślił, że przez pogłębianie wiedzy o Patronce Szkoły poznajemy historię naszej ojczyzny. Następnie ks. przedstawił Panie i siostry jadwiżanki , które przygotowały zagadnienia konkursowe. Powitał każdą drużynę wraz z opiekunem.

Po znakomitym śniadaniiu rozpoczął się Wielki Finał.

Pierwsza eliminacja polegała na przedstawieniu "żywego obrazu" lub sceny z życia świętej Jadwigi. Jurorzy oceniali zaangażowanie wszystkich uczestników, kostiumy a także czas - należało nie przekroczyć 1 minuty. Ten etap konkursu pozwolił poczuć się wszystkim jak w teatrze. Sceny z życia świętej Jadwigi, aktorskie zaangażowanie i wiedza historyczna uczennic wprawiła wszystkich w zachwyt. ( Dziewczyny z naszej szkoły przedstawiły moment koronacji i warto zaznaczyć, że nikt inny nie wybrał tej sceny. Najczęściej pojawiała się scena obrazująca fundację kościoła Karmelitów na Piasku.

Kolejny etap to kilkugodzinna runda pytań. W tym czasie opiekunowie drużyn nie mogli towarzyszyć uczestnikom. Dziewczyny musiały odpowiadać na wiele szczegółowych pytań dotyczących nie tylko życia świętej Jadwigi, ale także historii Jagiellonów i związków dynastycznych pomiędzy Piastami a Andegawenami.

Trzecia runda pytań odbyła się w Katedrze na Wawelu, gdzie  każda drużyna otrzymała zadania do rozwiązania. Liczył się czas i znajomość Katedry. Należało udzielić wyczerpujących odpowiedzi na pytania związane z zabytkami . Podczas tej gry terenowej szczególnie należało wykazać się wiedzą o Jagiellonach. Dla wszystkich uczestników możliwość  tak dokładnego zapoznania się z Katedrą była wielkim przeżyciem. Na czas tego etapu zatrzymano ruch dla zwiedzających. A wszystko po to by zapewnić większy komfort uczestnikom konkursu. .

Zmęczeni uczestnicy zostali zaproszeni przez Księdza proboszcza Zdzisława Sochackiego na obiadokolację do restauracji "Bazylia" przy ulicy Stradomskiej 13, a następnie na zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Po wszystkich atrakcjach autokary przewiozły uczestników konkursu na nocleg. Żegocina nocowała w hotelu przy ulicy Totus Tuus w Łagiewnikach.

6  kwietnia 2019 r.

Drugi dzień naszego pobytu w Krakowie rozpoczął się  Mszą Świętą w krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej. Nasze uczennice spotkało wyróżnienie, ponieważ organizatorzy poprosili nas o przygotowanie oprawy liturgicznej. Ola Adamczyk Przeczytała czytanie , zaś psalm zaśpiewały Jola Jędrzejek i Monika Krawczyk. Modlitwę wiernych ułożyła się przeczytała Agata Flaga.

Podczas Mszy świętej, którą ksiądz proboszcz Zdzisław Sochacki odprawił za wszystkich uczestników II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze modliliśmy się za całą społeczność naszej szkoły.

Po tej części zjedliśmy śniadanie  i autokarami pojechałyśmy na Kopiec Kościuszki. Tam prof. Mieczysław Rokosz, przewodniczący Komitetu Kopca i Dzwonnik Wawelski opowiedział nam zajmującą historię tego miejsca. Poznaliśmy dzieje tego niezwykłego pomnika historii. Profesor zapoznał nas także z bohaterem narodowym jaki jest Tadeusz Kościuszko. Byliśmy w muzeum Tadeusza Kościuszki i w kaplicy błogosławionej Bronisławy.  Kopiec po licznych remontach i dzięki zabiegom p. prof. Rokosza jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla turystów.

 Królewski obiad o godzinie 14 w restauracji na Salwatorze zakończył spotkanie.

Wszyscy uczestnicy podziękowali ks. proboszczowi Sochackiemu za wspaniałe przyjęcie w Krakowie, wręczając symboliczny bukiet kwiatów.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Żegociny.

Ponieważ 29 kwietnia br.  przypada 40 - lecie kapłaństwa ks. proboszcza Zdzisława Sochackiego, któremu nasza szkoła tak wiele zawdzięcza, została zamówiona w intencji Księdza  Msza Święta od społeczności naszej Szkoły w dniu 10 maja o 17.30 na Wawelu.

Agata Flaga

0.0
Ostatnia modyfikacja: wtorek 23 kwietnia 2019 20:16
Powiązane artykuły: XII Ogólnopolskie Forum Dyrektorów i Nauczycieli Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Krakowie. VII konkurs wiedzy o Św. Jadwidze Królowej Zespół Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Żegocinie został wybrany Szkołą Roku w powiecie bocheńskim Olimpiada wiedzy o AIDS Konkurs wiedzy o Sejmie Wykład z okazji inauguracji roku szkolnego 2022/23 w Zespole Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Żegoci ​Wkład świętej pamięci księdza proboszcza Zdzisława Sochackiego w formowanie Ogólnopolskiej Rodziny X Ogólnopolskie forum dyrektorów i nauczycieli uczących w szkołach imienia świętej Jadwigi Królowej Wycieczka „Śladami Patronki Świętej Jadwigi Królowej Wyniki konkursu fotograficznego.
konkurs Lilie andegaweńskie patronka św. Jadwiga Wawel

Kontakt

Żegocina 50
32-731 Żegocina

Tel/fax: 014 613 21 20
E-mail: zslgz1@wp.pl 

Regon: 851764135
NIP: 868-16-49-644

Inspektor Danych Osobowych:
Michał Skowron
E-mail: skarbnik.audyt@onet.pl