Z okazji uroczystości nadania imienia ZS w Żegocinie profesor Stefan Dousa zaprojektował i podarował społeczności Zespołu Szkół w Żegocinie medal okolicznościowy "Fac quod vides". Kapituła honoruje nim ludzi związanych ze szkołą, którzy przyczynili się do jej rozwoju, upiększenia, promocji, rozsławiali jej imię, ofiarowali swoje dzieła, przekazali fundusze itp.
Stefan Dousa to profesor sztuk plastycznych - pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektury w Pracowni Rzeźby. Kardynał krakowski Franciszek Macharski w rozmowie z delegacją szkoły w listopadzie 2003 r. powiedział o nim: "Jest to największy, najbardziej utalentowany artysta współczesny".
Pan Stefan Dousa urodził się 11 listopada 1945 r. w Będzinie. Ukończył w 1970 r. studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Bandury. Pracę zawodową podjął w Politechnice Krakowskiej, w której pracuje do dzisiaj. Liczne polskie i zagraniczne świątynie mają zaprojektowane i zrealizowane przez niego wnętrza. Artysta wykonał wiele rzeźb i pomników. Jego dziełem jest m. in. przejmujący pomnik wykonany w hołdzie ofiarom komunizmu, znajdujący się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie - tak zwany Krzyż Katyński, a także tzw. "Głaz Papieski" na Błoniach upamiętniający spotkania z Janem Pawłem w Krakowie. Profesor Dousa tworzy także misterne formy rzeźbiarskie - medale. Jest autorem ponad 320 takich dzieł.
Medal Królowej Jadwigi "Czyń co widzisz" dla ZS w Żegocinie powstał pomiędzy czerwcem a wrześniem 2003 r. Ma kształt zbliżony do koła o średnicy około 9 cm, został odlany w brązie w 50 sygnowanych egzemplarzach.
Na awersie medalu po lewej stronie znajduje się postać Pani Wawelskiej inspirowana obrazem Antoniego Piotrowskiego, który szkoła przyjęła za swój wizerunek. Królowa w stroju koronacyjnym trzyma w prawej ręce berło, lewą wskazuje herb Uniwersytetu Jagiellońskiego i Orła Piastowskiego. W prawej części medalu w tle widnieją wieże Kościoła Mariackiego. Przesłanie jest czytelne - trzeba wspierać naukę dla dobra Polski, zaś Kraków jest sercem naszej Ojczyzny. W otoku jest napis: Czyń co widzisz * Królowa * 1374 - 1399 * Polski *.
Rewers poświęcony jest szkole. W górnej części jest herb Gminy Żegocina oraz zarys budynku kościoła parafialnego p.w. Świętego Mikołaja, u dołu znajduje się budynek Zespołu. Przy budynkach widać młode drzewa - symbol młodzieży. Kompozycja wskazuje na historię powstania szkół średnich w Żegocinie oraz patronat Samorządu i Kościoła nad żegocińska oświatą. Napis w otoku: Zespół Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie.
ROK 2003:
ROK 2004:
ROK 2005:
ROK 2006:
ROK 2008:
ROK 2009:
ROK 2010:
ROK 2012:
ROK 2013:
ROK 2016: